Nováčci, kde jste?

| Vydáno:
Za ty roky mi už léta na hradě trochu splývají. Že je léto, si ale ještě všímám. Pro mě na hradě bývá vždycky typické hemžením nováčků. Letos ale nic. Po prvním kole registrace se na hradě objevilo jen 55 nových tváří. Tedy objevilo, ono je to celé trošku složitější…

Na skutečnost, že na konci školního roku občas v některých kolejích zůstává pod 50 studentů, si už pomalu zvykáme. Doposud jsme totiž vždycky žili v naději, že počty budou doplněny letní registrací. Letos je ale všechno jinak.

„Neobvyklá vzácnost,“ tak se jmenuje magík, kterého můžeme získat za zkompletování série žabek. Letos by se možná mohl ujmout sezonní magík s popiskem „Potkat na hradě nováčka“. V kuloárech se proslýchá, že první kolo registrace dopadlo ještě hůře než obvykle slabší zimní registrace.

V minulosti jsem přinášela zprávy o aktivitě nováčků, kterou jsem sledovala prostřednictvím magíků. Letos by to nemělo smysl, přináším totiž daleko smutnější čísla. Třeba 45, což je počet nováčků, kteří našli cestu do hradu. Nejásej ale předčasně, milý hrade. Hned 9 z nich se tu objevilo naposledy v červnu (tj. pravděpodobně jen do hradu nahlédli a už se neukázali), dalších 8 sem zavítalo naposledy v červenci. Zbývá tedy polovina, v srpnu se na hradě objevilo 28 studentů v béžové barvě, většina z nich sem ale stejně nechodí pravidelně. Je veřejným tajemstvím, že nemalá část nováčků jsou tzv. „reinkarnace,“ tj. lidé, kteří nejsou na hradě poprvé. V minulosti velké téma, dnes se možná dostáváme do fáze, kdy si říkáme „aspoň někdo“.

O úbytku nováčků se veřejně hojně mluvilo v roce 2010, kdy byla problematika spojována zejména s Mrzimorem. Koleji bylo v mnoha článcích, které vycházely pod akcí Cena královny Okurky tehdejšího šéfredaktora Denního věštce Filiuse Orionise, vytýkáno, že poztrácí v průběhu roku nejvíce nováčků, a tím pádem nejvíc nových tváří do ní musí být doplněno. Ještě o pár měsíců dříve způsobila rozruch Cerridwen Lowra Antares svým článkem Devatenáct statečných a zkoušky OVCE – a jak to s nimi bude dál?, když upozornila na problematiku přeplňující se sborovny. Tehdy se diskutovalo o tom, jestli jednou nepřijde doba, kdy nebude koho učit.

Celých dalších 10 let jsme tento problém nechali pospávat. Věděli jsme sice, že tu je, ale doufali jsme, že nějak bude. A ono bylo. Faktem ale je, že dál už být nemusí.

Otázka podle mě není, co s tím budeme dělat, ale jestli s tím chceme něco dělat. Čísla jsou alarmující.

Pro Denní věštec
Vicky Charmant

Komentáře

  1. Velmi zajímavý článek k zamyšlení o budoucnosti našeho Hradu, Vicky … +začte se ještě do článku od Cerridwen+ … páni, to by mohlo být řešení, lektvar na změnu fialových ve studenty … to by mohlo i dobře zamíchat se školním bodováním 🙂 +směje se, ale pak zvážní+ Možná fialoví hodně studentů proto, že potřebují adrenalin, který jim chybí po opuštění aktivního famfrpálového života. Může stav studentů zachránit studentská profi-liga? Nebo chybí společné „táhnutí za jeden provaz“ věcí z jezera? Či na Hrad zavítala odnož mudlovské nákazy, která schovala nové studenty „pod roušku tmy“, takže je nevidíme?

  2. Ale koukám, že jsem odběhla od tématu, kterým je nedostatek nováčků na Hradě … když jich bude méně, je třeba o to více vzbudit jejich zájem, aby na Hradě zůstali a aktivně se do dění zapojili … ono i 5 aktivních nováčků v každé koleji je velký přínos a oživení.

  3. Díky za reakci, Bibi, 5 nováčků kolej oživit může, pokud to nebudou ti neaktivní nebo skoro neaktivní, a pak je tu druhá věc – spousta z nich mizí během roku, kdysi jsem na to dělala taky statistiky, kdy jsem to sledovala ve dvou letech. Tehdy byla úmrtnost 4/5.

  4. Úmrtnost zní děsivě … já to beru tak, že když jich bude méně, můžeme se jim více věnovat a nebudou tu tudíž tak „ztracení“, jako když jich nastupuje 200 najednou. Není důležitá kvantita, ale kvalita, že? A když to dáme všichni dohromady, to by bylo, aby Hrad nevzkvétal 🙂

  5. Ono i příchod na hrad v době letních prázdnin může být trošku krizový. Ano, jsou rozjeté soutěže pro nováčky, ale to se dá splnit během jednoho dne a dost lidí může odradit, že tu „není co dělat“. Navíc tu nepotkávají na hradě skoro nikoho, neboť – a to si přiznejme – přes léto prostě odpočíváme. To ti, co nastoupí na konci léta nebo v zimě, mají lepší to, že to tu žije, už se plánuje, co za předměty si zapsat a kde na to vzít a to může dost lidí nadchnout.

  6. Ach. Já se zrovna zaregistrovala a dnes jsem chtěla jít poprvé do hradu. A co se nestalo, já zapomněla heslo. Tak jsem o něj požádala a ono přišlo, ale asi nefungovalo. Já ho zadávala hodně krát a furt mi to psalo špatné heslo. Tak mi to nakonec napsalo zkuste to za hodinu – tak snad zítra.

    1. Věřím, že se Tvůj problém vyřeší, pokud ne, napsala bych do Návštěvní místnosti (odkaz přes hlavní stránku hradu) – Dotazy. Tam odpovídá přímo pan ředitel. Snad se k nám včas dostaneš. ☼

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *