Udílení novinářských cen 2020 – Čtenářské kategorie

| Vydáno:
Na vědomost se dává, že UNC… Ne, moment, to už tu vlastně bylo. Úvodního článku jste si jistě všimli a kdo ne, ten to brzy napraví! My však věříme, že vás zajímá, co se na novinářských dvorcích děje, a proto je tu právě tento článek, kde se dozvíte o prvních nominacích na letošní ročník UNC!

UDÍLENÍ NOVINÁŘSKÝCH CEN 2020 VE ČTENÁŘSKÝCH KATEGORIÍCH

Ano, tak přesně to nás právě teď čeká. Obecně platí, že být nominován v některé z kategorií, na které se brzy podíváme, je čest a pro každého, komu se toto poštěstí, je to také uznání za to, co pro své periodikum dělá – a je úplně jedno, jestli jde o Denní věštec, některý z kolejních časopisů nebo čítárnu Sub Salix.

Pokud by někdo tápal a vůbec nevěděl, o čem UNC vlastně je, pak doporučujeme přečíst tento článek z brka kolegyně Ghostfieldové, který vám toho mnoho osvětlí.

Nemá však smysl něco protahovat, pojďme se podívat na nominace ve čtenářských kategoriích! Jistě jste napjatí, nebo možná ani nevíte, které kategorie se týkají mínění našich čtenářů.

Kategorií je, prosíme pěkně, sedm! Ovšem některé jsou vyhrazené k hodnocení pouze šéfredaktorům a speciálně zvolené odborné porotě, o tom však později. Jsou tu ale také ještě tři kategorie, které závisejí na vás, čtenářích. Vy můžete rozhodnout, kdo se bude moci honosit titulem:

 1. Redaktor roku
  V této kategorii nominují jednotliví šéfredaktoři své redaktory, kteří během roku prokázali největší novinářskou zručnost, zajistili si oblíbenost čtenářů a prokázali ten správný novinářský čuch.
 2. Článek roku
  Vybrat ten nejlepší článek je pro šéfredaktora hotová noční můra. Zvlášť, když si představíte, kolik toho vlastně vychází. Proto články, které jsou nominovány, získávají vlastně zvláštní ocenění už jen tím, že byly šéfredaktorem vybrány.
 3. Časopis roku
  Do této kategorie šéfredaktoři nezasahují. To by to také dopadlo, že?
  Tato kategorie záleží na vás, na čtenářích. Automaticky do ní spadají všechny hradní časopisy aktivní v daném roce. A to byly vlastně všechny.

Tyto kategorie budou záležet na vás. Přesto se však hodí, abychom představili také šéfredaktory hradních periodik, protože to jsou důležité osobnosti, bez kterých by hradní novinařina momentálně asi nefungovala. I během loňského roku se na postech šéfredaktorů odehrály nějaké změny. No, co si budeme povídat, není to nic snadného!

Corvinus Declaratio
Havraspárský časopis je zrovna příkladem jedné takové změny. Šéfredaktorkou, která pro letošek musela na svá bedra vzít zodpovědnost za (nejen) nominace je Aya Watanabe.

Denní věštec
Celohradní periodikum od loňského roku žádnou změnu nezaznamenalo a opět se o nominace musela postarat šéfredaktorka Theresa Veilin Brendi.

Hadí král
Také zelený kolejní časopis prošel jistými změnami a pro letošek se nominací, i celé redakce, ujala čerstvá třeťačka, šéfredaktorka Saiph Lacaille.

Lví tlapou
Nebelvírský časopis je na hradě asi nejstálejší co do jeho vedení, a tak i pro letošek nominace připadly dlouholeté šéfredaktorce Marině Liquett Charrette.

Žlutý Trimeles
Aby těch změn nebylo málo, také žlutý kolejní časopis prošel obměnou ve vedení a pro letošní rok odpovědnost převzala Helen Miltonová.

KATEGORIE: REDAKTOR ROKU 2020

Corvinus Declaratio
Vzhledem k nižší aktivitě Corvina v letošním roce bylo vybrat redaktora roku poněkud složitější. Přesto jsem mezi svými našla slečnu, která už roky píše kvalitní články a v tomto roce jich také napsala pěkné množství. Její články vždy ráda čtu, je na nich vidět práce a hlavně zápal pro psaní – a ten by každý správný redaktor (roku) měl mít. Nominuji tedy Aimée Leavittovou.

Denní věštec
Vybrat pár jmen mezi tolika skvělými, které mám k dispozici, je těžké. Nakonec však mé rozhodnutí padlo v první řadě na Amandu Wright. Možná, že slečna nepíše tolik článků, kolik bych si představovala (ale to asi nikdy nikdo), zato je každý perfektní, kvalitní, čtivý a zkrátka povedený. To se hned tak nevidí.
Má druhá volba padá na Helen Miltonovou. Ta je součástí redakce již nějaký ten rok a těžko se hledá jiný takto věrný redaktor. Dokáže sepsat vlastně cokoliv v kvalitě, která potěší duši, a tuto nominaci si zaslouží už jen tím, s jakou vytrvalostí na sobě a své redaktorské práci pracuje.

Hadí král
Redaktorů, kteří se zapsali do srdce čtenářů (a toho mého), je v hadokrálové bandě mnoho. Ráda bych nejprve upřímně poděkovala Barbaře Arianně Lecter za její vždy připravený brk a hromadu nápadů (které jsou součástí balíčku dobrého redaktora!), Gitě Hrdličkové za pokračování Čarostorek, Inees Rut Gowstring, že nezapomíná na Zpovědnici, stejně tak bývalým šéfredaktorkám Kiře Mae Spencer a Sooyeon Choi. A také děkuju všem, kteří budou v druhém článku zmíněni u debutu, protože to, že jste novými tvářemi, z vás nedělá méněcenné redaktory.

Astoria von Pens – tak zní jméno první nominované na redaktorku roku. Je spolehlivou, pečlivou a nadšenou duší redakce, která se nebojí velkých témat. Byla jedinou osobou na hradě, která pravidelně informovala o zmijozelském týmu Bradavické čtyřky, nikdy se nebála reportů z večírků či jiných událostí, má odvahu se pustit také do skvělých (a rozhodně ne povrchních) úvah na různá témata. Když se rozhodne něco sepsat, šéfredaktor ji o dodání článku nemusí prosit – přijde ještě před termínem a předá dvakrát tak dobrou práci, než slíbila.
Maraike Auri Nordahl si pro svou neuvěřitelně dobrou práci bezesporu zaslouží mou druhou nominaci na redaktora roku. Maraike je čerstvý vítr, který Hadího krále udržuje ve střehu, píše o věcech, kterým se nikdo jiný nevěnuje, její články jsou čtivé, vtipné, mají informační přínos – a navíc jsou neuvěřitelně rychlé! Co slíbí, to dodá, a to v rekordním čase. Šéfredaktor se na ni vždy může spolehnout – její články bych se nebála otisknout bez jediného přečtení a zásahu korektora, což o něčem vypovídá.

Lví tlapou
Nebelbrach Mechacha
Všem dobře známý, spolehlivý a vždy nápaditý – takový je červený lev Nebelbrach Mechacha, letošní kandidát časopisu Lví tlapou v kategorii Redaktor roku. Tento talentovaný novinář, ač se jeho trvalé bydliště dočasně nachází v tučňákolandu, již několik let pravidelně oslovuje zvídavé čtenáře svým všestranným rozhledem a špičkovým vyjadřováním – naposledy třeba ve svém miniseriálu „O Potterovi“.

Žlutý Trimeles
Nominace na redaktora/ku roku je jedna z těch jednodušších částí letošního UNC. Za Žlutý Trimeles je to za rok 2020 jednoznačně Petromila Nivalis. Není co dodat, pro časopis napsala nejvíce článků a její tvorba je kvalitní. Je tedy za ŽT jasným kandidátem.

KATEGORIE: ČLÁNEK ROKU 2020

Corvinus Declaratio
Phillipa O Connel: Zaklínač na pultech Příčné ulice (článek)
Jistě vám v minulém roce neunikla kolekce Příčné ulice inspirovaná Zaklínačem. Phillipa ji v článku velice pečlivě rozepsala a doplnila i o předlohy jednotlivých kousků oblečení. K článku přistoupila s velkou pečlivostí a dala si na něm opravdu záležet, za což si nominaci bezpochyby zaslouží.

Ewenlia Lerche: Stále méně… (článek)
Další velice propracovaný článek. Ewenlia zde píše o stále ubývajícím počtu studentů, hlavně těch nových na našem hradě. Rozebírá několik pohledů na věc a se svým vrozeným smyslem pro detail a pečlivostí podává nejrůznější informace překvapivě čtivou formou. Jako správná redaktorka také neváhala a na pohled na popisovanou problematiku se poptala i spolužáků. Už jen za to, kolik práce článku věnovala, si nominaci zaslouží.

Denní věštec
Vicky Charmant: Zpověď stávajících kolejních ředitelek (článek)
Článek se odvážně pouští do rozhovoru s kolejními ředitelkami a formou velmi dobře kladených otázek získává zajímavé informace. Nesmírně oceňuji, jak autorka zvládá pokládat trefné otázky a dostat z dotazovaných kýžené informace. Výborná práce.
Petromila Nivalis: Krutých 48 hodin bez kávy (článek)
Článek krásně a jasně dokumentuje, jak je tento nápoj na hradě nenahraditelný. Článek je pojat vtipnou formou z pohledu nezaujaté osoby, která samozřejmě kávu nepije, a tedy prokazuje výbornou sledovací činnost.

Hadí král
Z 81 článků, které Hadí král v uplynulém roce otiskl, jsem vybrala dva, které chci veřejně vyzdvihnout, každý z jiného důvodu.

Marguerita Laux: Akademický klub (článek)
Akademický klub z pera Marguerity Laux se stal nejspíše nejčtenějším a nejkomentovanějším článkem roku 2020. Naše dušice a absolventka zkoušky KOZA v něm čtenáře seznamuje se všemi možnostmi a výhodami Akademického klubu, který byl do té doby pro většinu hradního obyvatelstva něčím abstraktním. Je doplněn mnoha obrázky a přesným popisem všech efektů očarování – a já bych si nemohla přát názornější ukázku této části hradu!

Astoria von Pens: Zmijozelský tým vítězů B4 (článek)
Článek Zmijozelský tým vítězů B4 od Astorie von Pens vyniká pečlivostí, komplexností a tím, jak dlouho byl psán – redaktorka totiž sbírala dojmy od účastnic soutěže po každém úkolu, aby nakonec přinesla celkový souhrn toho, jak se celé klání pro zelený tým odehrávalo v čase! Článek je doplněný mnoha obrázky, odkazy na úkoly, které na hradě k dohledání dávno nejsou, a dokonce slovními hodnoceními porotkyň. Je to bez debat prvotřídní kousek!

Lví tlapou
Skylar Blair Anderson: Věštkyně Eržika: Najdete v roce 2020 svou pravou lásku, nebo zůstanete na ocet? (článek)
Připomeňme si valentýnský počin udatné lvice Skylar Blair Anderson, která prostřednictvím věštkyně Eržiky úspěšně (!) předpověděla budoucnost ve formě horoskopu. Tento zaláskovaný horoskop potěší každého obyvatele se smyslem pro humor a můžeme zaručit, že vám změní život. Nebo se u něj aspoň pořádně zasmějete.

Nebelbrach Mechacha: Uhnilti Orionis říká, že ke šťastnému životu člověk kouzla nepotřebuje (článek)
Rozhovor, asi nejzákladnější žánr hradní novinařiny, nesmí v této kategorii chybět. Neohrnujte však nos; když vedou rozhovor dvě ikonické postavy, jakými redaktor Nebelbrach Mechacha a nebelvírský student Uhnilti Orionis bezesporu jsou, není to rozhovor jen tak ledajaký.

Žlutý Trimeles
Petromila Nivalis
: Netradiční rozhovory s profesory (článek)
K této kategorii patří určitě krásný článek od Petromily Nivalis : „Netradiční rozhovory s profesory“, ve kterém se krásně zaměřila na osobní stránku obou čerstvých posil profesorského sboru.

KATEGORIE: ČASOPIS ROKU 2020

Tuto kategorii nemusíme dlouze představovat. Automaticky se jí účastní všechna hradní periodika. Výhra v této kategorii znamená, že daná redakce dělá svou práci opravdu dobře a kvalitně. A rozhodnutí je jen na vás. Jaký časopis berete do rukou nejraději? Který si podle vás zaslouží toto prestižní ocenění?

Corvinus Declaratio (šéfredaktorka: Aya Watanabe)
Denní věštec (šéfredaktorka: Theresa Veilin Brendi)
Hadí král (šéfredaktor: Saiph Lacaille)
Lví tlapou (šéfredaktorka: Marina Liquett Charrette)
Sub Salix ( zástupkyně šéfredaktorky: Eillen Mcfir Ellat)
Žlutý Trimeles (šéfredaktor: Helen Miltonová)

Než se však úplně rozloučíme, ještě je tu pár drobností, které ale jistě také potěší.

V první řadě jde o ŠŤASTNÝ GALEON.
Do losování o tento šťastný galeon bude zařazen každý, kdo vyplní hlasovací lístek a samozřejmě přidá i své kouzelnické jméno. Jméno výherce se dozvíte na slavnostním Udílení novinářských cen.

Stejně tak nesmíme zapomenout ani na NOMINACE V ODBORNÝCH KATEGORIÍCH. Článek k tomuto tématu očekávejte brzy!

A nakonec to, bez čeho by nic nebylo!

!HLASOVACÍ LÍSTEK!

Hlasovat můžete do úterý 9. února včetně.

Slavnost, na kterou se jistě všichni těšíte, se bude konat v sobotu 13. února od 19:00. Budeme se na vás všechny moc těšit!

Pro Denní věštec
Theresa Veilin Brendi

Komentáře

 1. V hlasovacím lístku došlo k nemilé chybě, kdy se z něj podařilo vytrousit článek „Netradiční rozhovory s profesory“ od slečny Petromily Nivalis.
  Slečně se tímto velmi omlouváme, mrzí nás, že k takové chybě došlo a pro příště lépe dohlédneme na redakční skřítky.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.