Hogwarts a jeho letité poklady

| Vydáno:

Na Hogwarts máme opravdu hodně možností, kterak se obléknout. A pořád máme málo! Sotva ukořistíme jedny šaty, chceme další… tak ukořistíme ještě patery, možná desatery a vlastně ani tahle sukně není špatná, kalhoty se taky hodí a podívejme se na ten krásný klobouček…

… když nakoupíme vše, co se nám líbí či se na nás dostane, naběhneme na návrháře a na ty, kteří to vše naskladňují… „Jéé, tohle je krásný! A tohle taky. A kdy bude další? A kdy bude tamto? A bude to i v duhové barvě? Můžete ještě doplnit to a tamto?“ No jen si představte sebe, jak po dlouhé a úmorné práci naskladníte plné regály, které jsou vmžiku prázdné, a vás to čeká nanovo. Inu, chce to svůj řád, nějakou míru, a ten si musí nastavit každý vedoucí Příčné ulice či majitel salónu sám. Opravdu musí… nebo by brzy skončil u sv. Munga s vytahanýma rukama a žvatlal by pořád dokola prodejní fráze…

„Ihned to doplním, vašnosto, klobouček bude!“
„Ty šaty podle návrhu vyhlášené návrhářky Žofie Jehličkové už šijeme, strpeníčko, madame!“
„Bude to 6 galeonů 13 srpců a 3 svrčky, slečno…“
„Potřebujete taštičku, mladý muži?“

Ale dost o strastech návrhářů a jejich zaměstnavatelů, o tom třeba zase příště. Tento článek bude o vzácných předmětech na našem hradě. Hned na začátek řeknu na rovinu, že nebudeme mluvit o vánočních dárcích, které sice nejsou k dostání na pultech a dalo by se mluvit o jedinečnosti, ale nejenže by nám to zabralo spoustu času – takový článek totiž už existuje… Pokud by vás vánoční dárky zajímaly, můžete nakouknout do tohoto článku, kde naleznete souhrn dárků od roku 2009 do roku 2017:  Jak šel čas s hogwartskými Vánocemi? (pozn. redaktorky: možná časem dojde i k pokračování, kde zmapujeme i další roky…)
Případně ještě zde najdete redaktorské předměty, které lze získat za aktivitu v jednotlivých časopisech: Speciální předměty redaktorské.

Vzhledem k tomu, že víc hlav víc ví a také tu nejsem od počátku Hogwarts, že ano, přizvala jsem si na pomoc dámy nejpovolanější. Vedoucí Příčné ulice, Wenai Lafayette, která má doteď určitě tiky, když mě vidí na chodbách hradu, a majitelku salonu Stříbrná NiT, Niam i Tir-na-nog. Oběma tímto moc děkuji, že mi byly nápomocny při shánění materiálů pro tento článek. A děkuji také kolegyni Barbaře Arianne Lecter, která mi taktéž poslala „rádcovské a nápomocné sovy“.
Nejdříve pár otázek na Niam i Tir-na-nog, než začneme s přehlídkou věcí z Příčné ulice.

Denní věštec: Jak je to ve tvém salónu Stříbrná NiT se vzácnými předměty?
Niam i Tir-na-nog: V NiTi je to se speciálními předměty trochu specifické. Na skladě mám jednu věc, která se bere jako ultra vzácná a aktuálně existuje pouze v jednom kusu. Teď jsem tě asi napnula jak kšandy, co za speciální věc to je. Že? Jedná se o „Téměř neviditelný plášť“:

Ten příběh za ním je veskrze banální, prostě jsem se jednou večer u navrhování přiopila, náhodně ho vyrobila a naskladnila jako profesorský předmět. No a pak už bylo pozdě někde někoho přesvědčovat, aby ho aktuální majitel vrátil. – směje se – Tak tam visí někomu ve skříni a je to taková připomínka toho, že bych neměla naskladňovat a pít zároveň.

Jinak ironicky nejcennější kusy u mě v obchodě – čti kusy, o které je největší zájem a studenti se o ně rvou jako o opocenou bundu popového zpěváka, kterou hodil během koncertu do davu ječících fanynek – jsou ty, kterých je v oběhu vlastně nejvíc. Jedná se hlavně o kusy jako Hoot hoot dečka – NiT, CL: Kočkošála – NiT, CL: Kočičí ouška – NiT, Plyšový Hrabák – NiT a Po uši v učení – NiT.

Denní věštec: – cukají jí koutky, když si tu situaci představí – To byl očividně někdo, kdo je pořád ve střehu! Jak vlastně takové vzácné věci vznikají, respektive co dané věci vdechne onu vzácnost?
Niam i Tir-na-nog: Jak vidíš, vzácnost vzniká naprosto náhodou. Buď mým omylem, nebo se prostě trefím do něčeho, co prostě všichni chtějí, a ačkoliv to na hradě běhá třeba v 50-60 kusech, stále je o předmět takový zájem, že je neustále vykoupený.

Denní věštec: Myslím, že je dobře, že si v tomto článku představíme dva typy „vzácnosti“. – směje se – Podle čeho se rozhoduješ, zda vzácnou věc doplníš, či necháš nedoplněnou ještě nějakou tu dobu?
Niam i Tir-na-nog: Teď všechny ukrutně naštvu, ale je to opět o náhodě. Prostě se někdo zeptá a trefí se do momentu, kdy mám dobrou náladu a věc naskladním. Na druhou stranu se může trefit do momentu, kdy je za ten den už sedmým člověkem, který něco chce, a pak to moc veselá kooperace není, protože si přijdu jak oslíčku otřes se. Ale to je holt už součást toho rizika.

Ještě jednou děkuji Niam za nahlédnutí pod pokličku vzácných předmětů v jejím salónu Stříbrná NiT a nyní si držte klobouky, jdeme na Příčnou ulici!

Hlavní ceny v Čaropřehlídkách
Čaropřehlídky jsou módní soutěže, které organizuje správce Příčné ulice (nemusí tomu tak být, ale ve všech ročnících tomu tak bylo). Prozatím proběhlo pět různých ročníků. První ročník se konal pod taktovkou Johna Werewolfa, stejně tak i druhý, třetí a čtvrtý ročník. Až pátého ročníku se ujala o několik let později Selena Enail Smithová.

Celé to začalo informací v 3. vydání Příčného nepravidelníku o nové soutěži Příčné ulice, kde nás John Werewolf lákal na hlavní cenu, kterou nebylo nic jiného než obyčejný unikátní pytel od brambor. To je terno, co?! Soutěž vypukla 10. ledna 2010 a skončila vyhlášením výsledků na závěrečné slavnosti školního roku Zima 2010. Pokud jste chtěli vyhrát, bylo zapotřebí obléknout se na téma „Paní Zima“ a nechat se vyfotit v kočovném stánku pana Paštičky, který pro ty účely postavili přímo na Příčné ulici. Pak už to jen chtělo nasbírat co nejvíce hlasů. První čaropřehlídku vyhrálo a pytel získalo pět dam: Noxy Silverssson (1. místo), Elizabeth Lextrová (2. místo), Alanise Olien Harlin (3. místo), Vendesousa Asio Otusová (4. místo) a Lavender dela Spacey (5. místo).

O druhém ročníku nás také informoval Příčný nepravidelník, tentokrát nás měla nalákat hlavní cena v podobě Měsíčního pláště od návrhářky Niam i Tir-na-nog. Dne 14. 6. 2010 se otevřely dveře kočovného stánku pana Paštičky, který dostal nakázáno fotit jen ty, kteří se mu předvedou na trochu nešťastné téma „Vkus Nevkusu“. Proč nešťastné? Inu toto jsou slova Johna Werewolfa: „… protože se nedalo jednoznačně určit dodržení podmínek. Proto jsme nakonec vybrali z těch, kteří nás něčím zaujali.“ Porota opět vybrala 25 modelů, o kterých pak hlasovali obyvatelé hradu. Výsledky byly vyhlášeny na závěrečné slavnosti Léto 2010. Tentokrát o prvních třech místech rozhodli obyvatelé hradu svým hlasováním a dvě místa určila porota: Cerridwen Lowra Antares (1. místo), Noxy Silverssson (2. místo), Barbara Arianne Lecter (3. místo), Maybel Heavenhell a Anseiola Renine Rawenclav (cena poroty).

Nadcházející třetí ročník na sebe nenechal čekat a vypuknul 9. 1. 2011, kdy jsme si mohli přečíst oznámení na Příčné ulici. Tentokrát bylo stanovené téma „Modelově“, že by organizátoři chtěli opak předchozí přehlídky? Kdo ví! Tento ročník nabídl další zajímavou výhru z návrhářského umu Niam i Tir-na-nog, a to Klobouk z Obludária. Vše probíhalo, jak už bylo známo, a vyhlášení tradičně proběhlo na závěrečné slavnosti Zima 2011. Výherci: Lili Smeaglová (1. místo), Cerridwen Lowra Antares (2. místo) a Elanis Aelana Roselfová (3. místo), cenu poroty získali Midar Kilahim a Queti Sylie.

Půl rok utekl jako voda a čtvrtá Čaropřehlídka byla tu, tentokrát na téma: „Tulák“. O jejím vypuknutí nás informovalo opět oznámení od Johna Werewolfa na Příčné ulici, a to 8. 6. 2011. Ve hře byla tentokrát opět zajímavá cena, Tulácký plášť, jak jinak než ušitý jehlou Niam i Tir-na-nog. Účast byla slabší, a tak do hlasovacího finále postoupilo pouze 18 modelů.
Vítězi odhalenými na závěrečné slavnosti Léto 2011 se stali: Sophia Glis Glisová (1. místo), Nerys Heliabel Ghostfieldová (2. místo), Barbara Arianne Lecter, Jean Molliacová a Elizabeth Lextrová (tři modely shodně na 3. místě). Vzhledem ke shodnému hlasování u třetího místa už nebyla udělena cena poroty.

A uběhl další půlrok… no a pak ještě několik, než se opět objevilo oznámení o Čaropřehlídce v Příčném nepravidelníku s číslem vydání 10 a následně i oznam na Příčné ulici 18. 6. 2017. Čaropřehlídka vystřídala nejen organizátora, ale i návrhářku. Organizace se ujala Selena Enail Smithová a hlavní výhru, Motýlí oblek, navrhla Wenai Lafayette. Bohužel se mi nepodařilo dohledat některé údaje na 100 %, každopádně téma bylo pravděpodobně: „Na křídlech fantazie“. Stejně tak se mi nepodařilo dohledat vítěze, tudíž zveřejňuji jen momentální vlastníky, kteří mohou být i vítězi, ale samozřejmě nemusejí: Dunstan Merryweather, Evelina van Eyck, Janel Weil, Nerys Heliabel Ghostfieldová, Patricia Baloure a Wronka Zabloudilová.

Čarodesign
Další podobnou soutěží je Čarodesign. Soutěž, o kterou se zasloužil pan ředitel Nimrandir Elénére. Zde soutěží majitelé nemovitostí, kteří se snaží zaujmout hlasující obyvatele interiérem svého domu na dané téma. Hlavní cenou je Preparovaná dračí hlava.

Zatím proběhly tyto ročníky:
Červnový čarodesign 2015: Elyssea Ellesméry zvítězila nad Queti Sylie.
Čarodesign Halloween 2015: Esperanza Milagrosa (1. místo), Elle Sutherland (2. místo) a Matthew Whitecrow (3. místo).
Čarodesign Silvestr 2016: Vyhrála jediná účastnice, má maličkost, Lilien Emity Meissed.
Čarodesign Halloweenská výzdoba 2019: Nicholas McElen zvítězil nad Lilien Emity Meissed.

Asijská kolekce
Jedna z nejžádanějších a především nejvzácnějších kolekcí, která spatřila světlo světa na našem hradě, konkrétně 24. 10. 2010. O navržení se postarala Niam i Tir-na-nog a o naskladnění na naše pulty se pak zasloužil tehdejší správce Příčné ulice, John Werewolf. Nyní jsou kousky této kolekce považovány za extra vzácné a platí se za ně zlatem… a možná by někdo nabídl i nějaký ten orgán.
Bohužel to vypadá, že vzácné kousky z Asijské kolekce na pultech jen tak neuvidíme, tudíž doufám, že až si tu ukážeme většinu věcí z této unikátní kolekce, neodnese to někdo na zdraví.

Na obi, kanzaši, okrasnou lucernu a některé další drobnosti z této kolekce můžeme ještě příležitostně na Příčné ulici narazit, na co ale nejspíš nenarazíme, jsou kimona, kabátce, hedvábné sukně a přehozy…

Kimono Jin & Jang, Kimono Feng-Šuej, Wasabi kimono, Sakurové kimono, Tajfunové kimono, Zenové kimono, Nebeské kimono, Kimono Ikebana, Noční kimono a Kimono romantické gejši.

Kabátec Kamikadze, Kabátec vycházejícího slunce a Sakurový kabátec.

Hedvábná wasabi sukně, Hedvábná sukně Fudži, Hedvábná sukně zenové královny, Hedvábná sukně Tsunami a Purpurová hedvábná sukně.


Přehoz mistryně Zenu, Přehoz Jin, Přehoz noci, Wasabi přehoz a Přehoz romantické gejši.


Viktoriánský set

Viktoriánský set spatřil světlo světa 6. 6. 2011 a už tehdy to byly kousky velmi žádané, hlavně tedy Viktoriánská róba. Ten, kdo chtěl mít celý set, musel si ještě opatřit Pánskou Viktoriánskou vázanku a Viktoriánský cylindr, který je vyhotoven v pánské i dámské verzi. Kousky pocházejí z návrhářského pera Sirael de Gevaudan. Pokud máte štěstí, můžete na některý kousek z Viktoriánského setu ještě na Příčné ulici narazit, podle slov správkyně Příčné ulice, Wenai Lafayette, se „…sem tam ještě objeví“.

Masky
Denní věštec: Jak je to s doplňováním masek? Jsou rozdělené na vzácné a řekněme běžné?
Wenai Lafayette: Masky se prodávají většinou kolem slavností v zimě, některé přiveze cirkus. Vzácné jsou vlčí a kočičí maska z japonské kolekce a maska gejši, ty už se asi neobjeví.

Jak už Wenai řekla, mezi nejvzácnější masky na našem hradě patří bezpochyby Maska kočičího démona (nese podobu Bakeneko – kočičího Akai) a Maska vlčího démona (nese podobu Kisukeho – vlčího Akai). Masky jsou z Asijské kolekce. Obě masky se užívaly při sezónních slavnostech, při kterých lidé sehrávali dané legendy. Návrhářem nebyl nikdo jiný než Niam i Tir-na-nog. Nyní koluje hradem 12 kusů od každé z masek. Z Asijské kolekce pochází i Maska gejši, taktéž velmi vzácná, na hradě se nachází v počtu 13 kusů.

Některé masky přiveze Cirque du Magique, pokud tedy zrovna nezapomene zastavit a postavit u nás, v Godrikově Dole, svůj stan. Například tyto, které lze podle Wenai získat pouze jako odměny za soutěže v cirkuse: Paví maska, Maska „Kočičí svět“ a Maska „Vládce záhadna“

Masky se dají koupit i v sezónních obchůdcích, třeba na Halloween, případně v některém standardním obchodě na Vánoce. Na obrázku můžete vidět Duší masku, Grinchovu pomstu a Masku stromeček.

Maska Módní šlechty a Motýlí maska
Další maska, o které si povíme, je Maska Módní šlechty. Na hradě ji nyní vlastní 11 lidí a navrhla ji Lillith Arcania. K této masce se ještě nepřímo váže Motýlí maska a hned si povíme jak.

Módní šlechta byl módní počin spolku Cechu módních guru, Veneficus Tempus, který vedla Lenůlie Čihůlková. Ta přišla s nápadem odměňovat zajímavé a sladěné modely, a tak v prosinci 2008 posbírala návrhy na jméno projektu, a pak dala hlasovat. Vyhrál návrh „Módní šlechta“, který vymyslela Channah Cohen. První vítězkou této módní ankety se po hlasování čtenářů stala Cerridwen Lowra Antares. Za své vítězství získala Motýlí masku, stejně tak jako dvě vítězky v dalších měsících: Lillith Arcania a Bilkis Blight. Za měsíc březen 2009 zvítězila Marguerita Laux, která jako první získala Masku Módní šlechty. Po ní ji získali ještě další tři soutěžící: Lola Kaki, Kate Resea a Alanise Olien Harlin. Jak se maska rozšířila do dnes 11 členné skupinky vlastníků, se mi bohužel nepovedlo dohledat, ale třeba to ví někdo z vás, pamětníků, a podělí se s námi o tuto informaci…

Klobouk s maskou La Muerte a šaty La Muerte
Wenai Lafayette: Klobouk byla taková moje výtržnost na Halloween, jsou k němu ještě šaty. Bylo toho jen pár kusů a jsou velmi vzácné. Navrhoval je George Winchester.

Denní věštec: Dámy by určitě zajímalo, které ze šatů dostupných na PU jsou nejvzácnější… jsou nějaké, které se mohou tímto titulem honosit? Případně kterých je v oběhu mezi lidmi nejméně a přitom jsou třeba velmi žádané?
Wenai Lafayette: O takových šatech nevím, snažím se rotovat všechny šaty, co máme ve výběru, kromě Japonské kolekce a šatů La Muerte je možné koupit všechno, někdy. – usměje se –

Jedny ze vzácných šatů se k nám přeci jen dostaly, a je to…
Model Sluneční paprsek – značka Titanic
Toto jsou šaty, které nyní vlastní 5 obyvatel hradu.

V tomto článku už vám více neukážu, ale pořád je tu rozhodně spousta vzácných věcí, které jsem nezmínila. Těšit se proto můžete ještě na druhý díl článku, ve kterém vám představím další bradavické skvosty.
Na závěr chci připomenout, že budu opravdu ráda, když doplníte případná chybějící fakta k výše zmíněným pokladům naší školy, když vyvrátíte něco, co jsem chybně interpretovala. Ač jsem se snažila dohledávat co nejpřesnější informace, někdy jsem si musela domýšlet, případně tipovat, tudíž nějaká ta chybka vzniknout samozřejmě mohla, ač doufám, že jich nebude příliš.

Pro Denní věštec
Lilien Emity Meissed

Published by

Lilien Emity Watfar

Redaktorka, pro kterou je největší motivací vědomí, že má práce smysl, že její snahu dokáže někdo ocenit a popostrčit ji tak do další tvorby. Na Hogwarts se (ráda) vyskytuje tam, kde je „cítit novinařina“. Má ráda dobré jídlo a pití, slabost má pro různé roztomilé chlupáče, a jak její jméno napovídá, i pro lilie.

Komentáře

  1. Nezbývá, než čekat a doufat, že někdy v budoucnu se někdo i přes vzácnost k nějakému tomu kousku zase dostane 😀

 1. Lilčo, nádherný článek 😉 ale z nadpisu jsem si myslel, že budeš mluvit o dinosaurech, co mezi námi pobíhají 😀 😀

  1. Olí, noo což o to, tyhle „letité poklady“ mohu sepsat někdy příště… 😀 Určitě jich tu pár máme 😀

 2. Ach, a co prokletý župan? 😮 Ten se též skoro nedá sehnat… 😀 ale jinak je to parádní článek. Člověk si trochu zavzpomínal… :))

  1. Oří, ten bude v druhé části 🙂 Nakonec jsme tenhle článek po domluvě s Therkou rozdělily…:) Každopádně jsem ráda, že se článek líbí, a jo… taky jsem u psaní vzpomínala 😀

 3. Skvělý článek Lili, akorát mám teď depky z toho, že mi ještě ve skříni chybí tolik pěkných věcí 😀

 4. Jéé, to mě těší, že vlastním jedny z nejvzácnějších šatů na hradě! Asi je na čase, abych je zase vyndala ze šatníku a trošku je před zraky ostatních děvčat oprášila. O:)
  Milý článek, slečno Lili! 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *