Jediným průletem k výhře ŠFM

| Vydáno:
Ubíhá to mílovými kroky – před chvílí první kolejní trénink, nyní pohár v hrsti. Poslední famfrpálový zápas letošní sezóny se konal v sobotu 14. 1. v 19 hodin. Tmy se hráči nezalekli a předvedli výborný výkon. O trochu více štěstí mělo však naproti Nebelvíru družstvo Zmijozelu, a tak si připsalo výsledkem 220:20 nejen druhé vítězství, ale i druhou zlatonku, což stačilo k tomu, aby se zelení stali vítězi letošního Školního famfrpálového mistrovství.

Přestože to byl zápas poslední, hráči s ním byli hotovi rychle. Stačilo pouze 33 minut a 9 vteřin. Přemýšlela jsem, že ty krátké zápasy zřejmě přitahuji, neboť o jednom podobném jsem byla pověřena napsat článek i minulý rok. Ale to víte, i v tak krátké době se toho stihne hrozně moc udát, a tak pokud jste zápas prošvihli, určitě stojí za to si report projít.

Letošní jediný večerní zápas začal víceméně poklidně, když zelená kapitánka šest minut před sedmou hodinou potvrdila červeným připravenost na zápas. Tribuny byly hojně zaplněny a krom famfrpálových stejnokrojů jsme viděli snad i celou škálu nejrůznějších outfitů z butiku NiT. Jako první byl kompletně na koštěti Nebelvír, ale roli hrálo jen pár sekund, než naskočila také Ontaria, která se rychle prohodila s Annyou, a Kira na druhé straně.

Hru zahájila Newika, která se hravě prodrala k potlouku a povedlo se jí trefit hned na první dobrou Sooyeon. I na pozici střelce měli červení o krapet lepší start do hry. Ve druhé minutě již byla u camrálu Skylar, bohužel nebo snad bohudík se podařilo zelenému brankáři střelu opravdu ladným pohybem vykrýt. Konec druhé minuty a Newice se opět naskytla příležitost pálit do Sooyeon. Tuto situaci sice plně využila, ale hned dostala odpověď. K potlouku se totiž probojovala první ze zelených, a to samotná kapitánka Maya Prinz. Ta si jako svůj terč zvolila střelkyni Miru. Ani Mira si to však nenechala líbit a ve čtvrté minutě měl Nebelvír další šanci poupravit skóre. Gregory však výborně odhadl směr střely, a tak Miře pouze zbylo čekat na další příležitost.

Když už to vypadalo, že se Sooyeon půjde pomstít Newice, zelená odrážečka očividně pokukovala po dobrotách u Rosmerty, neboť ji potlouk trefil do pravé ruky. Další příležitost Newiky, a ta byla neomylná. Sooyeon dokonce musela vypít laudanum, aby se dala trochu do kupy. První gól jsme viděli v šesté minutě. K camrálu se probojovala Inees a byla neomylná. Newika pustila k potlouku na chvíli i svou mladší kolegyni Simelii a i té se podařilo odpálit do Sooyeon pořádnou perdu. Hned vzápětí zkusila své štěstí opět Newika, ale odpal byl nepovedený. V osmé minutě zápasu se k camrálu dostali opět Zmijozelští, konkrétně tedy Ontaria. Přestože její střela byla slovy komentátora jedovatá, nepovedlo se ji protlačit skrz některou z obručí. V podstatě ve stejnou chvíli letěla na střídačku zásluhou Newiky Sooyeon a střídala ji Ruby.

Newika ovšem rozhodně nekončila, měla nejspíš dobrý den, vstala správnou nohou a měla při sobě talisman štěstí, protože hned o minutu později se trefila do svého zástupného terče – do Kiry. K camrálu se v desáté minutě dostala i poslední z nebelvírských střelkyň Elizabeth, ale bohužel ani jí se nepodařilo překonat Gregoryho. Velmi bolestivou ránu o minutu později zasadila Maya Miře, která se musela posilnit lektvarem. O odvetu se postarala Simelie, která se rozhodla otestovat zdraví „již načaté“ Kiry. A pak přišlo něco nevídaného, co zmátlo nejenom diváky, ale i hráče. Laudanum totiž vypila nejenom Kira, ale i Princess Star, která se v ten moment vůbec nenacházela na hřišti. Byl to nějaký záměr, taktika? Těžko říct. Zmatení vyústilo v povedenou ránu posilněné Kiry, která upravila ve dvanácté minutě stav na 20:0. K potlouku se poprvé dostala také Ruby, ovšem odpal byl značně nepovedený.

U potlouku i u camrálu jsme zase mohli vidět červené. Newika se rozhodla namířit potlouk na Inees a Skylar se nepovedlo proměnit gólovou šanci. Zelené družstvo se však nenechalo zahanbit, k potlouku se totiž vzápětí dostaly obě odrážečky – Maya pálila na Newiku, Ruby se odpal opět nepovedl. V patnácté minutě se Ruby se Sooyeon na pozici odrážeče vyměnily. Ani Miřina střela v šestnácté minutě nepřinesla Nebelvíru vytoužené body. Následovaly dvě rány do Kiry od rozjeté Newiky, ale ani ty neposlaly zelenou střelkyni na ošetřovnu. A konečně v osmnácté minutě prolomila Mira svou vytrvalostí smůlu Nebelvíru a konečně snížila skóre na 20:10. V podstatě jen o pár sekund později se do rány obula Simelie, čímž poslala Kiru konečně k zemi. Zastupovala ji Lena. Na druhé straně se k potlouku dostala opět Maya a snažila se shodit Newiku, zatím neúspěšně.

Mira si vynahradila, že se jim tak dlouho nedařilo Gregoryho překonat, dalším gólem, a to ve dvacáté minutě. Srovnala tedy skóre. Pak přišly poslední dvě rány do Newiky – první od Sooyeon a druhá konečná od Mayi. Newika musela nedobrovolně opustit hřiště a jít se uzdravit. Pohotově zaskočila již nachystaná Freya. I dvacátá druhá minuta byla plná radosti – a to především na tribuně Zmijozelu. Gól se totiž povedlo vstřelit střídající Leně, sice ji Simelie hned polechtala potloukem, ale očividně to Leně vůbec nevadilo, protože o necelé dvě minuty později se jí povedlo znovu vypéct Jane v bráně, a tak najednou Zmijozel Nebelvíru zase trošku utekl a získal náskok 20 bodů. Pět minut před nástupem chytačů vystřídala Skylar Lily a odrážečky na obou stranách skvěle odvrátily potlouk letící na jejich spoluhráče. Všichni sice už netrpělivě vyhlíželi chytače, ale přesto se stihlo ještě mnohé udát.

Nejdříve se Maya pokusila odpálit potlouk, ale bohužel jí to nevyšlo. Inees naopak vyšel odhad brankáře a poslala do branky další zelený gól. Simelie posílá nemilosrdný potlouk směrem k Leně. Další potlouk sice taky mířil k Leně, odpálený Freyou, ovšem Lena se stihla mezitím mazaně napít laudana, tudíž na koštěti sotva zavrávorala. Neuvěřitelné štěstí měli zelení, kteří i další gólovou šanci proměnili. Ve 28. minutě překonala Jane Ontaria a zvýšila náskok Zmijozelu na 60:20. Těsně před nástupem chytačů jsme mohli ještě zahlédnout nepovedenou střelu Inees a nepovedený odpal Freyi.

Po nástupu chytačů to šlo ráz na ráz. Sooyeon se probojovala k potlouku a poslala Miru na ošetřovnu, střídal Malroj. Freya odpálila potlouk na Lenu. Inees vstřelila branku ve třicáté druhé minutě a Zmijozel v době chycení zlatonky tedy vedl 70:20. Pak už se zvládla jen Sooyeon probojovat k potlouku, a než jsme se vůbec nadáli, všechny oči se obrátily k Sarah, která k nevíře obecenstva zdvihala nad hlavu právě chycenou zlatonku. Ráda bych konstatovala, že před Sarah se na post chytače stihla vecpat ještě Annya, tudíž chycení zlatonky zabralo Sarah suma sumárum pouhopouhé dvě minuty a třicet jedna sekund. Jeden kratičký průlet.

Rekordní čas při chycení zlatonky? To už jsem rozebírala ve článku z loňského roku, který si můžete přečíst zde. Loňský zápas byl ještě o několik sekund rychlejší, ale i přesto se tento zařadí do trojky nejrychlejších zápasů od dob, kdy chytači nastupují po 30 minutách. Otázkou zůstává, zda Sarah navázala na éru rychlostního chytání Magdarlene di Facittry, nebo to bylo jen štěstí a náhoda. To nám ukáže jenom čas. Hráčům, pro které byl tento zápas tím posledním v kariéře vůbec, přejeme, ať najdou v profilize klid a nadále podporují své týmy plné nových nadějí.

Ohlasy hráčů:

Jane Oak (kapitánka Nebelvíru): „Vždycky je těžší hodnotit zápas, který pro vás neskončil dobře. Ať chcete nebo ne, máte tam tu smutnou tečku, od které je těžké se oprostit. Myslím si, že oba týmy hrály skvěle. Zmijozel má ostřílené a zkušené hráče, kteří opět ukázali, proč jsou obávanými soupeři všech kolejí. My jsme, doufám, ukázali, že co nám chybí na zkušenostech, to doháníme nadšením a snahou. Když to doplníte o skvělou atmosféru na stadionu, za kterou vděčíme všem divákům, tak tu máme více než dobrý poslední zápas sezóny. Možná jen škoda, že se jednalo o nejkratší možný zápas a že jeho konečné skóre nevyznělo lépe v náš prospěch.“

Maya Prinz (kapitánka Zmijozelu): Zápas byl kratší, než na jaké jsem poslední dobou zvyklá, ale vlastně jsem za to ráda – nervózní jsem byla už několik dní předem, protože tenhle zápas rozhodoval nejen o ŠFM, ale dost možná i o bodovém poháru.
Ve výhru jsem doufala, rozhodně jsem však nečekala, že to proběhne tak rychle. Na tom nese velkou zásluhu Saruš, které tímto ještě jednou blahopřeji ke zlatonce. Loni mě moc mrzelo, že se jí žádnou ukořistit nepodařilo, a tak jsem ráda, že si to letos vynahradila.
Děkuji nejen jí, ale celému týmu – všichni hráli bezvadně! Doufám, že Annya a Ineeska si svůj poslední zápas užily a že ostatní už pilně trénují, aby na hřišti předvedli boží výkony i v dalších letech.
Závěrem ještě děkuji divákům na obou stranách, bez kterých to nikdy není ono, a nebelvírskému týmu. Na papíře byl náš tým silnější, ale přesto předvedli parádní výkon. Díky!

Inees Rut Gowstring (střelkyně Zmijozelu): „Jak jsem si užila poslední letošní zápas? S velkou dávkou nostalgie, protože se jednalo o můj poslední famfrpálový zápas za náš kolejní tým. Uteklo to hrozně rychle a už se přesouvám mezi profíky. Náš tým předvedl pod vedením kapitánky opět perfektní výkon. Nemůžu být hrdější. Sarah chytila zlatonku v neskutečné rychlosti a velký obdiv Gregorymu v bráně, který bránil naše obruče s vynikající přesností. Gólů se nám podařilo za krátkou dobu nastřílet uspokojující počet a jsem moc ráda, jak skvělé střelkyně mi hrály po boku.
Atmosféra byla skvělá, protože poslední zápas, který rozhodoval o famfrpálovém poháru a možná také o tom školním, přilákal větší množství diváků, než je běžné. Všem, kteří si čas na povzbuzování hráčů našli, patří velké díky. Ráda bych touto cestou poděkovala nejen Maye, ale všem kapitánkám, pod kterými jsem mohla v barvách Zmijozelu trénovat. Celému týmu velké díky za každý letošní zápas i trénink, protože hrát s vámi není jen pořádný adrenalin, ale hlavně nekonečná dávka zábavy. Poděkování posílám i všem protihráčům, a to nejen z tohoto posledního zápasu, protože být hráč famfrpálu občas pořádně bolí a je skvělé, že se nikdy žádný tým nevzdává.“

Simelie Mallorny (odrážečka Nebelvíru): „Zápas byl až moc krátký, my jsme zvyklejší na delší zápasy. Nicméně si myslím, že ačkoliv jsme měli slabší tým, tak jsme se drželi dobře, potlouk nám šel celkem na ruku a trio na střelcích se velmi snažilo, ačkoliv Gregory se zdál být neprůstřelný.
Myslím, že jsme ukázali, že jsme dobře sehraný tým, a ačkoliv bereme novou a hodně mladou krev na zápasy, rozhodně se pereme jako lvi! Štěstí chytače se však nijak ovlivnit nedá, a tak po prvním průletu bylo vše rozhodnuto bez možnosti si víc užít letu.
Rozhodně bych chtěla pochválit hlavně naše letošní prváčky, kteří ukázali, že se dokáží poprat i se silnějšími soupeři, a dodávají tak naději do dalších let, kdy by mohl být zase silnější famfrpálový ročník.
Hadí letce tímto gratuluji a s přáním na pořádnější (delší) boj, se budu těšit příště.“

Sestavy týmů:
První hráč nastoupil do základní sestavy na začátku zápasu, hráči za čárkou střídali.

chytač: Annya Liddle, Sarah Thompson

Závěrem je nutno podívat se na konečné skóre všech kolejí ve ŠFM. Zmijozel si zajistil výhru dvěma výhrami a dvěma zlatonkami. Dvě výhry má na kontu sice i Havraspár, bohužel mu však chybí ta jedna chycená zlatá, a tak bere druhé místo. Na medailové pozice se vlezl ještě Nebelvír, a to právě díky dvěma zlatonkám, které přidali k jedné výhře. A bramborové místo si z letošního roku odnáší Mrzimor s jednou výhrou a jednou zlatonkou. Gratulujeme!

To by bylo z letošního ŠFM všechno. Doufejme, že příští rok zase bude tak napínavý, zajímavý a bohatý na nové famfrpálové vycházející hvězdy. Na ty zaplněné tribuny je radost se dívat. Přejeme všem hráčům příjemné prázdniny a za pár měsíců zase na viděnou na tribunách.